Lačnovský kaňon
Lačnovský kaňon má strmé svahy a vysoké steny s bizarnými skalnými útvarmi. Medzi najznámejšie patrí Kamenná Baba, ktorá svojím tvarom pripomína ženu s dieťaťom v náručí. Legenda vraví, že ide o zlú macochu, ktorá chcela svoje nevlastné dieťa zhodiť zo skaly, no než tak stihla učiniť, skamenela. Medzi ďalší zaujímavý útvar patrí Mojžišov stĺp vysoký 60 m a skalné okno Vrátnica.
Patrí do chráneného územia Kamenná baba. Lačnovský kaňon je národná prírodná rezervácia s 5. stupňom ochrany prírody. Kaňonom preteká Lačnovský potok, ktorý vyhĺbil kaňonovitú roklinu. V koryte potoka sa rokmi vytvorila sústava vodopádov nazvaná Prahy.
Celé katastrálne územie obce Lipovce – Lačnov je mimoriadne bohaté na prírodné krásy a tak nie div, že sa zaraďuje medzi najkrajšie a najzaujímavejšie na území východného Slovenska.
Predmetom ochrany je: NPR predstavuje geomorfologicky a botanicky vzácne územie s výskytom prealpínskych a dealpínskych druhov rastlín. Má aj krajinársko-estetický význam ako objekt turistického ruchu. Klasické ukážky krasu, výskyt vtáčieho druhu murárik červenokrídly.
Chránené sú napr. biotopy ako lužné vŕbovo-topoľové a jelšové lesy, karbonátové skalné steny a svahy, nesprístupnené jaskynné útvary, ale aj rys ostrovid, vlk dravý, uchaňa čierna a netopiere (veľkouchý, obyčajný, brvitý, ostrouchý)
Náročnosť a dĺžka trasy:
Lačnovský kaňon sa nedá charakterizovať ako ľahká prechádzka. Ale celodenná turistika to taktiež nebude. Je to potokom vytvorená tiesňava, takže očakávajte skaly, vodu a občas nejaký ten šmykľavý úsek. Dĺžka trasy je síce len niečo nad tri kilometre a prevýšenie nie je vysoké, ale miestami vie dať zabrať a to hlavne v daždivejšom počasí. V tomto prípade by sme odporučili menšie deti nechať doma. Nenechajte sa odradiť, obzrieť si tento kaňon určite nie je strata času, je treba na niektorých úsekoch ale myslieť na bezpečnosť.
Zaujímavosti:
V pohorí Branisko sa schováva niekomu menej, niekomu viac známa tiesňava. Pritom je Lačnovský kaňon nesmierne atraktívna a približne dva kilometre dlhá tiesňava. Vyhĺbil ho Lačnovský potok a túto divokú úžinu, ktorú lemujú strmé skalné svahy by ste nemali len tak obchádzať. Nájdete tu veľa krásnych prírodných scenérií, vodopády, neskutočné skalné útvary, no proste všetko, čo má správna skalná tiesňava obsahovať. Pravdou je, že Lačnovský kaňon je tou pravou divokou úžinou so všetkým. Pri prechode vás čakajú prirodzené nástrahy, ako je napríklad prekročenie koryta potoka, alebo prekonať šikmejšie skalné steny. Niektoré miesta sú vybavené reťazami alebo kovovými schodíkmi, vďaka čomu je prechod cez kaňon možný aj bez špeciálnej výbavy.
Od roku 1965 bolo toto územie vyhlásené za štátnu prírodnú rezerváciu s názvom Kamenná baba. Táto rezervácia dostala meno podľa najznámejšieho skalného útvaru, ktorý sa nachádza v okolí. Ako zaujímavosť spomenieme, že na konci Lačnovského kaňona sa nachádza obec Lačnov. Práve táto nedotknutá dedinka v horskej lokalite je ako jedna z mála na Slovensku úplne zachovalá a žije v nej len desať obyvateľov.
VISTACO s.r.o.
strešné izolácie
LEVOM GROUP, s.r.o.
Testovanie softvéru
PROGRES MT s.r.o.
Elektrická inštalácia
MBN Vercajch
Predaj a požičovňa náradia do dielne a záhrady
PROFIX RD
Veľkoobchodný predaj pneumatického náradia a spojovacieho materiálu
Biomin, a.s.
Výroba liekov a výživových doplnkov