Zvolené mestá:

Hľadám v meste

Hrad Šebeš

Podhradík, 080 06

GPS: 49.001821, 21.35678

Šebeš je národná kultúrna pamiatka a archeologická lokalita s ruinami hradu z 13. storočia, ktorá patrí do katastrálneho územia obce Podhradík v okrese Prešov. Nachádza sa vo výške 529 m n. m., na pahorku nad obcou, ktorého názov pripomína lokalitu hrádku Podhradie. Lokalita hradu je situovaná na zarastenej skalnej ostrožine, patriacej do pohoria Slanské vrchy.

 

História:
Pôvodne na mieste, kde dnes hrad stojí, existovalo obydlie zvané Havranov príbytok (Hulloudzalasa), ktoré bolo už od roku 1285 zrejme opustené. Názov vychádzal z čierneho habitu príslušníkov rytierskeho rádu, ktorý tam pravdepodobne spravoval drevený strážny hrádok.

Okolo r.1307 získal od uhorského palatína Omodeja Abu okolie spomínaného územia rytier Synak, ktorý do r.1315 na kopci Mačací kameň postavil nový kamenný hrad. Tento hrad sa spomína v donačnej listine kráľa Karola Róberta z roku 1315. Hrad patril až do roku 1491 Synakovým potomkom. Avšak medzitým niekoľkokrát kvôli vnútorným nepokojom o panstvo prišli. Niektorí šľachtici zo Šebeša sa vzopreli kráľovi Žigmundovi a ten im majetky zhabal. Neskôr, v r.1401, im vďaka istému Šimonovi, ktorý sa zúčastnil hrdinského boja s Osmanmi pri Nikopoli, boli majetky vrátené.

Po smrti kráľa Mateja tentoraz páni zo Šebeša podporili panovníka Jána Albrechta, ktorého vojaci obsadili Prešov. Nový uhorský kráľ Vladislav II. Jagelovský však vzápätí v r.1491 daroval na krátku dobu hrad mestu Košice. Už onedlho sa však hrad vrátil do rúk pôvodným majiteľom. Majitelia hradu ale nemali dobré vzťahy so susedným mestom Prešov, kedže sa nevedeli dohodnúť na hraniciach chotára. Spor sa v roku 1475 dostal až pred súd, ale ani ten ho nevyriešil.

Majiteľ hradu František Sebesi chcel spor vyriešiť dohodou, ale prešovskí drábi využili dvojvládie po moháčskej bitke a napriek snahe o dohodu v r.1528 hrad dobyli v mene mesta Prešov. Hrad vtedy ešte nezanikol, no po opätovnom dobytí okolo r.1537 dal richtár hradného pána Sebesiho a kastelána Gerakiho obesiť na hradnú bránu. Niektoré zdroje uvádzajú. že hrad zanikol práve vtedy, no najneskôr pri potýčkach v r.1550, keď ho obyvatelia Prešova vypálili. Isté je, že už na začiatku 17.storočia sa hrad spomína ako ruina.

V roku 2012 sa začali práce na obnove hradu. Archeologickému prieskumu predchádzalo náročné odstraňovanie náletových drevín. Zachovali sa len zvyšky kamenných múrov. 

   

 

Povesť o hrade:
Prešovský richtár Fontanus a jeho radní páni prichádzali na kočoch hore dolinou Šebestovky na hrad Šebeš. Hradný pán František ich pozval, aby sa v mieri dohodli na hraniciach chotára. Pre tento spor sa odohralo veľa hádok medzi Prešovom a Šebešom. Vítali ich s otvorenými bránami aj plnými hodovými stolmi. Hostia práve vchádzali do brány, keď sa z lesa ozval krik. Na nádvorie hradu vtrhli davy ozbrojených Prešovčanov. Všetko, čo bolo prichystané na pohostenie k urovnaniu rozporov, Prešovčania pojedli, popili, sklady aj pivnice vyprázdnili a nakoniec poviazaného hostiteľa Františka spolu s kastelánom obesili na hradnej bráne. V čase, keď cisár richtárovi vyčítal tento čin, Šebeš už bol vypálený a jeho páni mŕtvi. Či bol prešovský richtár dohodnutý so svojím ľudom, že takto prekabátia a potrestajú Šebeš za spory o hranice, alebo či samotným Prešovčanom došla trpezlivosť a vzali spravedlnosť do svojich rúk, už nie je dôležité. Ostal po nich len kameň na kameni. A keby ste z lesa počuli krik, nezľaknite sa. To je len ozvena rozhnevaných Prešovčanov.

   

ANTE Slovakia s.r.o.

Inštalácia tepelných čerpadiel, solárnych systémov a vykurovania

MBN Vercajch

Predaj a požičovňa náradia do dielne a záhrady

Ceramica Latina spol. s r.o.

Predaj keramických umývadiel do kúpeľne

ENIPRO, a.s.

Stabilné hasiace zariadenia

ChangEat

Regulácia váhy a optimalizácia stravovacích návykov

Brawocakes

Zdravé RAW koláčiky, handmade, vegan. Plné dobrej energie, chuti a zdravia.